MÜŞTERİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

27.11.2014 TARİH VE 29188 SAYILI RESMÎ GAZETEDE YAYINLANAN “MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ” GEREĞİNCE İNTERNET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLEN SATIŞLAR İÇİN SÖZLEŞME YAPILMASI ZORUNLULUĞU GETİRİLMİŞTİR. SÖZLEŞME DETAYLARI AŞAĞIDA BELİRTİLDİĞİ GİBİDİR.

MADDE1-TARAFLAR


1.1 SATICI BİLGİLERİ

UNVANI:
ADRESİ
TELEFON: +90 (212) …………
FAKS: +90 (212) …………


1.2 ALICI BİLGİLERİ

ADI/SOYADI/UNVANI:
TELEFON:
E-POSTA:  

MADDE 2- SÖZLEŞME KONUSU


İŞBU SÖZLEŞMENİN KONUSU, ALICI’NIN SATICI’YA AİT WWW.aDRAMİS.COM İNTERNET SİTESİNDEN ELEKTRONİK ORTAMDA SİPARİŞİNİ VERDİĞİ, AŞAĞIDA NİTELİKLERİ VE SATIŞ FİYATI BELİRTİLEN ÜRÜNÜN SATIŞI, ÖDEMESİ VE TESLİMATI İLE İLGİLİ OLARAK 6502 SAYILI TÜKETİCİLERİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN VE MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ HÜKÜMLERİ GEREĞİNCE, TARAFLARIN HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİN SAPTANMASIDIR.

MADDE 3- SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN(LER)

3.1- ÜRÜNLERİN CİNSİ VE TÜRÜ:

ADEDİ:

MARKA/MODELİ:

RENGİ:

VERGİLER DAHİL SATIŞ BEDELİ: (ADET ÇARPI BİRİM FİYAT OLARAK)

ÖDEME ŞEKLİ:

TESLİMAT ADRESİ:

TESLİMAT ŞEKLİ VE SÜRESİ: (EN FAZLA 30 GÜN.)

TESLİM EDİLECEK KİŞİ:

FATURA ADRESİ:

KARGO ÜCRETİ:

YUKARIDA BELİRTİLDİĞİ GİBİDİR. 

YUKARIDA YER ALAN BİLGİLER DOĞRU VE EKSİKSİZ OLMALIDIR. BU BİLGİLERİN DOĞRU OLMADIĞI VEYA NOKSAN OLDUĞU DURUMLARDAN DOĞACAK ZARARLARI TAMAMIYLA KARŞILAMAYI ALICI KABUL EDER VE AYRICA BU DURUMDAN OLUŞABİLECEK HER TÜRLÜ SORUMLULUĞU ALICI KABUL EDER.

İADE PROSEDÜRÜ:

A) KREDİ KARTINA İADE PROSEDÜRÜ

ALICININ CAYMA HAKKINI KULLANDIĞI DURUMLARDA YA DA SİPARİŞE KONU OLAN ÜRÜNÜN ÇEŞİTLİ SEBEPLERLE TEDARİK EDİLEMEMESİ VEYA HAKEM HEYETİ KARARLARI İLE TÜKETİCİYE BEDEL İADESİNE KARAR VERİLEN DURUMLARDA, ALIŞVERİŞ KREDİ KARTI İLE VE TAKSİTLİ OLARAK YAPILMIŞSA, KREDİ KARTINA İADE PROSEDÜRÜ AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR: 

ALICI ÜRÜNÜ KAÇ TAKSİT İLE ALDIYSA BANKA ALICI’YA GERİ ÖDEMESİNİ TAKSİTLE YAPMAKTADIR. SATICI, BANKAYA ÜRÜN BEDELİNİN TAMAMINI TEK SEFERDE ÖDEDİKTEN SONRA, BANKA POSLARINDAN YAPILAN TAKSİTLİ HARCAMALARIN ALICI KREDİ KARTINA İADESİ DURUMUNDA, KONUYA MÜDAHİL TARAFLARIN MAĞDUR DURUMA DÜŞMEMESİ İÇİN TALEP EDİLEN İADE TUTARLARI, YİNE TAKSİTLİ OLARAK HAMİL TARAF HESAPLARINA BANKA TARAFINDAN AKTARILIR. ALICININ SATIŞ İPTALİNE KADAR ÖDEMİŞ OLDUĞU TAKSİT TUTARLARI, EĞER İADE TARİHİ İLE KARTIN HESAP KESİM TARİHLERİ ÇAKIŞMAZSA HER AY KARTA 1 İADE YANSIYACAK VE ALICI İADE ÖNCESİNDE ÖDEMİŞ OLDUĞU TAKSİTLERİ SATIŞIN TAKSİTLERİ BİTTİKTEN SONRA İADE ÖNCESİNDE ÖDEMİŞ OLDUĞU TAKSİTLERİ SAYISI KADAR AY DAHA ALACAK VE MEVCUT BORÇLARINDAN DÜŞMÜŞ OLACAKTIR. 

KART İLE ALINMIŞ MAL VE HİZMETİN İADESİ DURUMUNDA SATICI, BANKA İLE YAPMIŞ OLDUĞU SÖZLEŞME GEREĞİ ALICIYA NAKİT PARA İLE ÖDEME YAPAMAZ. ÜYE İŞYERİ YANİ SATICI, BİR İADE İŞLEMİ SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA İLGİLİ YAZILIM ARACILIĞI İLE İADESİNİ YAPACAK OLUP, ÜYE İŞYERİ YANİ SATICI İLGİLİ TUTARI BANKAYA NAKDEN VEYA MAHSUBEN ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞUNDAN YUKARIDA ANLATMIŞ OLDUĞUMUZ PROSEDÜR GEREĞİNCE ALICIYA NAKİT OLARAK ÖDEME YAPILAMAMAKTADIR. KREDİ KARTINA İADE, SATICININ BANKAYA BEDELİ TEK SEFERDE ÖDEMESİNDEN SONRA, BANKA TARAFINDAN YUKARIDAKİ PROSEDÜR GEREĞİNCE YAPILACAKTIR. ALICI, BU PROSEDÜRÜ OKUDUĞUNU VE KABUL ETTİĞİNİ KABUL VE TAAHHÜT EDER.

 
B) KAPIDAN ÖDEME İLE HAVALE/EFT ÖDEME SEÇENEKLERİNDE İADE PROSEDÜRÜ 


KAPIDAN ÖDEME İLE HAVALE/EFT ÖDEME SEÇENEKLERİNDE İADE ALICIDAN BANKA HESAP BİLGİLERİ İSTENEREK, ALICININ BELİRTTİĞİ HESABA (HESABIN FATURA ADRESİNDEKİ KİŞİNİN ADINA VEYA KULLANICI ÜYENİN ADINA OLMASI ŞARTTIR) HAVALE VE /EFT ŞEKLİNDE YAPILACAKTIR.  


TESLİMAT KARGO ŞİRKETİ ARACILIĞI İLE ALICININ YUKARIDA BELİRTİLEN ADRESİNDE ELDEN TESLİM EDİLECEKTİR. TESLİM ANINDA ALICININ ADRESİNDE BULUNMAMASI DURUMUNDA DAHİ SATICI EDİMİNİ TAM VE EKSİKSİZ OLARAK YERİNE GETİRMİŞ OLARAK KABUL EDİLECEKTİR. BU NEDENLE, ALICININ ÜRÜNÜ GEÇ TESLİM ALMASINDAN KAYNAKLANAN HER TÜRLÜ ZARAR İLE ÜRÜNÜN KARGO ŞİRKETİNDE BEKLEMİŞ OLMASI VE/VEYA KARGONUN SATICI’YA GERİ İADE EDİLMESİNDEN DOLAYI DA OLUŞAN GİDERLER DE ALICI’YA AİTTİR.

 
KARGO ÜCRETİ: KARGO FİYATI SİPARİŞ TOPLAM TUTARINA EKLENMEKTE VE ALICI TARAFINDAN ÖDENMEKTEDİR. ÜRÜN BEDELİNE DAHİL DEĞİLDİR. 

MADDE 4- GENEL HÜKÜMLER

4.1- ALICI, SATICININ İSİM, UNVAN, AÇIK ADRES, TELEFON VE DİĞER ERİŞİM BİLGİLERİ, SATIŞA KONU MALIN TEMEL NİTELİKLERİ, VERGİLER DAHİL OLMAK ÜZERE SATIŞ FİYATI, ÖDEME ŞEKLİ, TESLİMAT KOŞULLARI VE MASRAFLARI VS. SATIŞA KONU MAL İLE İLGİLİ TÜM ÖN BİLGİLER VE “CAYMA” HAKKININ KULLANILMASI VE BU HAKKIN NASIL KULLANILACAĞI, ŞİKAYET VE İTİRAZLARINI İLETEBİLECEKLERİ RESMİ MAKAMLAR VS. KONUSUNDA AÇIK, ANLAŞILIR VE İNTERNET ORTAMINA UYGUN ŞEKİLDE SATICI TARAFINDAN BİLGİLENDİRİLDİĞİNİ, BU ÖN BİLGİLERİ ELEKTRONİK ORTAMDA TEYİT ETTİĞİNİ VE SONRASINDA MAL SİPARİŞ VERDİĞİNİ İŞ BU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİNCE KABUL VE BEYAN EDER.

WWW. aDRAMİS.COM SİTESİNDE YER ALAN ÖN BİLGİLENDİRME VE ALICI TARAFINDAN VERİLEN SİPARİŞ ÜZERİNE DÜZENLENEN FATURA İŞ BU SÖZLEŞMENİN AYRILMAZ PARÇALARIDIR.

4.2- SÖZLEŞMENİN 3. MADDESİNDE YER ALAN SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN(LER) YASAL 30 GÜNLÜK SÜREYİ AŞMAMAK KOŞULU İLE HER BİR ÜRÜN İÇİN ALICI’NIN YERLEŞİM YERİNİN UZAKLIĞINA BAĞLI OLARAK İNTERNET SİTESİNDE ÜRÜN BİLGİLERİNİN İÇİNDE TAAHHÜT EDİLEN SÜRE İÇİNDE ALICI VEYA GÖSTERDİĞİ ADRESTE BULUNAN KİŞİ/KURULUŞA TESLİM EDİLİR.

4.3- SÖZLEŞMENİN 3. MADDESİNDE YER ALAN SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN YA DA ÜRÜNLERDEN BAZILARI ALICI DIŞINDA BAŞKA BİR KİŞİ/KURULUŞA TESLİM EDİLECEK İSE, SATICI, TESLİM EDİLECEK KİŞİ/KURULUŞUN TESLİMATI KABUL ETMEMESİNDEN ÖTÜRÜ SORUMLU TUTULAMAZ. 
SATICI, SÖZLEŞMEDE YER ALAN SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN (LER)ÜN SAĞLAM, EKSİKSİZ, ALIŞVERİŞ ESNASINDA SAYFADA BELİRTİLEN ÖZELLİKLERDE VE VARSA GARANTİ BELGELERİ VE KULLANIM KILAVUZLARI İLE TESLİM EDİLMESİNDEN SORUMLUDUR. ALICI VE/VEYA VERDİĞİ ADRESTE TESLİM ALAN KİŞİ, TESLİMAT SIRASINDA, ÜRÜN KUTUSUNUN TAŞIMADAN DOLAYI HASARLI OLUP OLMADIĞININ, ÜRÜNLERİN SAĞLAM, EKSİKSİZ ALIŞVERİŞ SAYFASINDA BELİRTİLEN ÖZELLİKLERDE TESLİM EDİLİP EDİLMEDİĞİNİ KONTROL ETMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. TESLİM BELGESİ, ALICI VE/VEYA VERDİĞİ ADRESTE TESLİM ALAN KİŞİ TARAFINDAN İMZALANDIĞINDA, ÜRÜNLERİN TAM VE HASARSIZ OLARAK TESLİM ALINDIĞI KABUL EDİLECEKTİR. BU DURUMUNDA, KUTU İÇERİSİNDEKİ ÜRÜNLERİN HASARINDAN VEYA EKSİKLİĞİNDEN SATICI SORUMLU TUTULAMAZ. 

4.5- SÖZLEŞMEDE YER ALAN ÜRÜN (LER)’E AİT GÖNDERİM İŞLEMİ, ALICI’NIN İŞBU SÖZLEŞMEYİ ELEKTRONİK ORTAMDA ONAYLAMASI VE SİTE ÜZERİNDEN ÖDEME TERCİHİNİN ONAYLANMASI ŞARTI İLE BAŞLAYACAKTIR. HERHANGİ BİR NEDENLE ÜRÜN BEDELİ ÖDENMEZ VEYA BANKA TARAFINDAN İPTAL EDİLİRSE, SATICI ÜRÜN TESLİM YÜKÜMLÜLÜĞÜNDEN KURTULMUŞ KABUL EDİLİR.

 
4.6- ALIŞVERİŞTE KULLANILAN KREDİ KART SAHİBİ, ALIŞVERİŞİN/ÖDEMENİN YAPILDIĞI KREDİ KARTININ KENDİ RIZASI DIŞINDA VE HUKUKA AYKIRI BİR ŞEKİLDE KULLANILMASI DURUMUNDA, ÖDEME İŞLEMİNİN İPTAL EDİLMESİNİ BANKADAN TALEP EDEBİLİR. BU NEDENLE BANKA VEYA FİNANS KURULUŞUN ÜRÜN BEDELİNİ SATICI’YA ÖDEMEMESİ HALİNDE, ALICI KENDİSİNE TESLİM EDİLMİŞ ÜRÜNÜ, 3 GÜN İÇİNDE SATICI’YA TESLİM ALDIĞI ŞEKİLDE GÖNDERMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. BU VE BENZERİ DURUMLARDA TÜM NAKLİYE GİDERLERİ ALICI’YA AİTTİR. 


4.7- GARANTİ BELGELİ YA DA GARANTİ BELGESİZ SATILAN ÜRÜNLERDEN BOZUK (AYIPLI) OLANLAR, GARANTİ ŞARTLARI İÇERİSİNDE GEREKLİ DEĞİŞİKLİĞİN YAPTIRILMASI İÇİN SATICI’YA GÖNDERİLEBİLİR. BU DURUMDA KARGO MASRAFLARI SATICI TARAFINDAN KARŞILANACAKTIR. 

4.8- SATICI GEREKLİ GÖRDÜĞÜ DURUMLARDA, ALICI’NIN VERMİŞ OLDUĞU BİLGİLER GERÇEKLE ÖRTÜŞMEDİĞİNDE, SİPARİŞİ DONDURMA YA DA FESİH ETME HAKKINI SAKLI TUTAR. SATICI SİPARİŞTE SORUN TESPİT ETTİĞİ DURUMLARDA ALICI’NIN VERMİŞ OLDUĞU TELEFON, E-POSTA VE POSTA ADRESLERİNİN HİÇBİRİNDEN ALICI’YA ULAŞAMADIĞI TAKDİRDE SİPARİŞİN YÜRÜRLÜĞE KOYULMASINI 15 GÜN SÜREYLE DONDURUR. ALICI’NIN BU SÜRE ZARFINDA SATICI İLE KONUYLA İLGİLİ OLARAK İLETİŞİME GEÇMESİ BEKLENİR. BU SÜRE İÇERİSİNDE ALICI’DAN HERHANGİ BİR CEVAP ALINAMAZSA SATICI, HER İKİ TARAFIN DA ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN SİPARİŞİ İPTAL EDER. SİPARİŞİN İPTALİ HALİNDE ALICI TARAFINDAN SATICI’YA YAPILMIŞ ÖDEMELER VARSA 10 GÜN İÇERİSİNDE İADE EDİLİR. BANKA YOLUYLA YAPILAN ÖDEMELERDE İADE, YİNE AYNI BANKA VE AYNI HESABA YAPILIR. SATICI’NIN ÖDEMEYİ, BU SÜRE İÇERİSİNDE ALICI ADINA BANKAYA İADE ETMESİ YETERLİDİR. BU AŞAMADAN SONRA, ALICI’NIN HESABINA ÖDEMENİN YANSITILMA SÜRESİNDEN SATICI SORUMLU TUTULAMAZ.

 
4.9- SİSTEM HATALARINDAN MEYDANA GELEN FİYAT YANLIŞLIKLARINDAN SATICI SORUMLU DEĞİLDİR. BUNA İSTİNADEN SATICI, İNTERNET SİTESİNDEKİ SİSTEMDEN, DİZAYNDAN VEYA YASADIŞI YOLLARLA İNTERNET SİTESİNE YAPILABİLECEK MÜDAHALELER SEBEBİYLE ORTAYA ÇIKABİLECEK TANITIM, FİYAT HATALARINDAN SORUMLU DEĞİLDİR. SİSTEM HATALARINA DAYALI OLARAK ALICI SATICIDAN HAK İDDİASINDA BULUNAMAZ.

4.10- 18 (ON SEKİZ) YAŞINDAN KÜÇÜK KİŞİLER WWW. aDRAMİS.COM’DAN ALIŞVERİŞ YAPAMAZ. SATICI, ALICININ SÖZLEŞMEDE BELİRTTİĞİ YAŞININ DOĞRU OLDUĞUNU ESAS ALACAKTIR. ANCAK ALICININ YAŞINI YANLIŞ YAZMASINDAN DOLAYI SATICIYA HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLULUK YÜKLENEMEYECEKTİR.

4.11-ZARAR GÖRMÜŞ PAKET DURUMUNDA; ZARAR GÖRMÜŞ PAKETLER TESLİM ALINMAYARAK KARGO ŞİRKETİ YETKİLİSİNE TUTANAK TUTTURULMALIDIR. EĞER KARGO ŞİRKETİ YETKİLİSİ PAKETİN HASARLI OLMADIĞI GÖRÜŞÜNDE İSE, PAKETİN ORADA AÇILARAK ÜRÜNLERİN HASARSIZ TESLİM EDİLDİĞİNİ KONTROL ETTİRME VE DURUMUN YİNE BİR TUTANAKLA TESPİT EDİLMESİNİ İSTEME HAKKI ALICIDA VARDIR. PAKET ALICI TARAFINDAN TESLİM ALINDIKTAN SONRA KARGO ŞİRKETİNİN GÖREVİNİ TAM OLARAK YAPTIĞI KABUL EDİLMİŞ OLUR. PAKET KABUL EDİLMEMİŞ VE TUTANAK TUTULMUŞ İSE, DURUM, TUTANAĞIN ALICI’DA KALAN KOPYASIYLA BİRLİKTE EN KISA ZAMANDA SATICI MÜŞTERİ HİZMETLERİNE BİLDİRİLMELİDİR.

MADDE 5- İADE VE CAYMA HAKKI:

5.1- ALICI, SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN YA DA ÜRÜNLERİN KENDİSİNE VEYA GÖSTERDİĞİ ADRES(LER)DEKİ KİŞİ/KURULUŞA TESLİMİNDEN İTİBAREN 14 GÜN İÇİNDE CAYMA HAKKINA SAHİPTİR. CAYMA HAKKININ KULLANILMASI İÇİN BU SÜRE İÇİNDE SATICI’YA FAKS, EMAİL VEYA TELEFON İLE BİLDİRİMDE BULUNULMASI VE ÜRÜNÜN 6. MADDE HÜKÜMLERİ ÇERÇEVESİNDE KULLANILMAMIŞ OLMASI ŞARTINA BAĞLIDIR. CAYMA HAKKININ KULLANILMASI HALİNDE, 3. KİŞİYE VEYA ALICI’YA TESLİM EDİLEN ÜRÜNÜN, SATICI’YA GÖNDERİLDİĞİNE İLİŞKİN KARGO TESLİM TUTANAĞI ÖRNEĞİ İLE FATURA ASLININ İADESİ ZORUNLUDUR. CAYMA HAKKI İLE VARSA MALIN ALICI’YA TESLİM MASRAFLARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE TAHSİL EDİLEN TÜM ÖDEMELER, BAHSİ GEÇEN BELGELERİN, SATICI’YA ULAŞMASINI TAKİP EDEN 10 GÜN İÇİNDE ALICI’YA İADE EDİLİR. CAYMA HAKKI NEDENİ İLE İADE EDİLEN ÜRÜNÜN KARGO BEDELİ SATICI TARAFINDAN KARŞILANIR. 

5.2- CAYMA HAKKININ KULLANILMASI SONUCU TESLİM EDİLEN ÜRÜNDE DEĞER AZALMASI MEYDANA GELMESİ VEYA İADENİN İMKANSIZ DURUMA GELMESİ HALİNDE BU DURUM ALICI’NIN KUSURUNDAN KAYNAKLANIYORSA ALICI’NIN MALIN DEĞERİNİ VEYA DEĞERİNDEKİ AZALMAYI TAZMİN ETMESİ GEREKİR.


5.3- SATICI, TÜKETİCİNİN HİÇBİR HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUK ÜSTLENMEKSİZİN VE HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERMEKSİZİN, MALI TESLİM ALDIĞI VEYA SÖZLEŞMENİN İMZALANDIĞI TARİHTEN İTİBAREN ON DÖRT GÜN İÇERİSİNDE MALI VEYA HİZMETİ REDDEDEREK SÖZLEŞMEDEN CAYMA HAKKINI KULLANABİLECEĞİNİ KABUL EDER.


5.4- 395 SAYILI VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ UYARINCA İADE İŞLEMLERİNİN YAPILABİLMESİ İÇİN ALICIYA GÖNDERİLMİŞ OLUNAN İADE BÖLÜMÜ BULUNAN FATURADA İLGİLİ BÖLÜMLERİN EKSİKSİZ OLARAK DOLDURULMASI VE İMZALANDIKTAN SONRA SATICIYA ÜRÜN İLE BİRLİKTE GERİ GÖNDERİLMESİ GEREKMEKTEDİR. 


5.5- SÖZLEŞME GEREĞİNCE SATICI’NIN BEDELİN İADESİNİ YAPACAĞI DURUMLARDA, İADENİN YAPILACAĞI BANKA HESABI, ÜRÜN BEDELİNİN ÖDENDİĞİ HESAPTIR. SATICI’NIN PARA İADESİNİ ALICI’NIN BU HESABININ KAPATILMIŞ/DEĞİŞTİRİLMİŞ VE/VEYA HERHANGİ BİR SEBEPLE İŞLEMEZ HALDE OLMASI NEDENLERİYLE BU HESABA YAPAMAMASI DURUMUNDA ALICI, SATICI’YA BİZZAT YAZILI OLARAK BAŞVURARAK PARAYI TESLİM ALMAKLA YÜKÜMLÜDÜR. ALICI BÖYLE BİR DURUMDA GECİKME ZARARI, FAİZ VB. TALEPLERDE BULUNAMAZ.

MADDE 6- CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER

6.1- NİTELİĞİ İTİBARIYLA İADE EDİLEMEYECEK ÜRÜNLER; KULLANIM SIRASINDA VÜCUTLA DİREKT TEMASA GİRMEK SURETİYLE HİJYEN AÇISINDAN HASSAS OLAN ÜRÜNLER, TEK KULLANIMLIK ÜRÜNLER, HIZLI BOZULAN VEYA SON KULLANIM TARİHİ GEÇEN ÜRÜNLER İÇİN CAYMA HAKKI KULLANILAMAZ. HER TÜRLÜ KOZMETİK ÜRÜNLERİNDE CAYMA HAKKININ KULLANILMASI, ÜRÜNÜN AMBALAJININ AÇILMAMIŞ, BOZULMAMIŞ VE ÜRÜNÜN KULLANILMAMIŞ OLMASI ŞARTINA BAĞLIDIR. AYRICA SİPARİŞ ÖNCESİNDE ALICI’NIN TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA, ÜZERİNDE TADİLAT, DEĞİŞİKLİK YA DA İLAVE YAPILMAK SURETİYLE KİŞİYE ÖZEL NİTELİKLER KAZANAN ÜRÜNLERİN SATICI’YA İADESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

 
MADDE 7- TEMERRÜT HÜKÜMLERİ:

7.1- TARAFLARIN İŞBU SÖZLEŞMEDEN KAYNAKLANAN EDİMLERİNİ YERİNE GETİRMEMESİ DURUMUNDA BORÇLAR KANUNU’NDA YER ALAN BORÇLUNUN TEMERRÜDÜ HÜKÜMLERİ UYGULANACAKTIR. TEMERRÜT DURUMLARINDA, HERHANGİ BİR TARAFIN EDİMLERİNİ SÜRESİ İÇİNDE HAKLI BİR SEBEBİ OLMAKSIZIN YERİNE GETİRMEMESİ DURUMUNDA DİĞER TARAF SÖZ KONUSU EDİMİN YERİNE GETİRİLMESİ İÇİN EDİMİNİ YERİNE GETİRMEYEN TARAFA 7 GÜNLÜK SÜRE VERECEKTİR. BU SÜRE ZARFINDA DA YERİNE GETİRİLMEMESİ DURUMUNDA EDİMİNİ YERİNE GETİRMEYEN TARAF MÜTEMERRİT OLARAK ADDOLUNACAK VE ALACAKLI EDİMİN İFASINI TALEP ETMEK SURETİYLE MALIN TESLİMİNİ VE/VEYA SÖZLEŞMENİN FESHİNİ VE BEDELİN İADESİNİ TALEP ETME HAKKINA SAHİPTİR.        

                                           
7.2- MESAFELİ SÖZLEŞMELERE DAİR YÖNETMELİĞİN 16. MADDESİNİN 4. FIKRASI GEREĞİNCE SATICI, SİPARİŞ KONUSU MAL VEYA HİZMET EDİMİNİN YERİNE GETİRİLMESİNİN İMKANSIZLAŞTIĞINI İLERİ SÜREREK (TEDARİKÇİ FİRMADAN ÜRÜNÜN HİÇBİR ŞEKİLDE TEDARİK EDİLEMEMESİ DURUMU VE SAİR DURUMLAR.), SÖZLEŞME KONUSU YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİREMİYORSA, BU DURUMU ÖĞRENDİĞİ TARİHTEN İTİBAREN 3 GÜN İÇİNDE ALICI’YA YAZILI OLARAK VEYA KALICI VERİ SAKLAYICISI İLE BİLDİRMEYİ VE VARSA TESLİMAT MASRAFLARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE TAHSİL EDİLEN TÜM ÖDEMELERİ VE VARSA ALICI’YI BORÇ ALTINA SOKAN TÜM BELGELERİ BİLDİRİM TARİHİNDEN İTİBAREN 14 GÜN İÇİNDE İADE ETMEYİ TAAHHÜT EDER.


7.3- SATICI’NIN İŞBU SÖZLEŞMEDEN KAYNAKLANAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMESİNİ ENGELLEYEBİLECEK MÜCBİR SEBEPLER VEYA NAKLİYEYİ ENGELLEYEN HAVA MUHALEFETLERİ, ULAŞIMIN KESİLMESİ, YANGIN, DEPREM, SEL BASKINI GİBİ OLAĞANÜSTÜ OLAYLAR NEDENİ İLE SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜNÜ SÜRESİ İÇERİSİNDE TESLİM EDEMEZ İSE, BU TİP DURUMLARDA ALICI, SATICI’NIN HİÇBİR SORUMLULUĞU OLMADIĞINI KABUL EDEREK, SİPARİŞİN İPTAL EDİLMESİNİ VEYA TESLİMAT SÜRESİNİN ENGELLEYİCİ DURUMUNUN ORTADAN KALKMASINA KADAR ERTELENMESİ HAKLARINDAN BİRİNİ KULLANABİLİR. ALICI’NIN SİPARİŞİ İPTAL ETMESİ HALİNDE SATICI VARSA TESLİMAT MASRAFLARI DA DÂHİL OLMAK ÜZERE TAHSİL EDİLEN TÜM ÖDEMELERİ FESİH BİLDİRİMİNİN KENDİSİNE ULAŞTIĞI TARİHTEN İTİBAREN ON DÖRT GÜN İÇİNDE ALICI’YA GERİ ÖDER VE VARSA ALICI’YI BORÇ ALTINA SOKAN TÜM KIYMETLİ EVRAK VE BENZERİ BELGELERİ İADE EDER. KREDİ KARTI İLE YAPILAN TAKSİTLİ ALIŞVERİŞLERDE İSE KREDİ KARTINA İADE İÇİN YUKARIDAKİ PROSEDÜR ALICI TARAFINDAN KABUL EDİLİR. 

7.4- İSTİSNAİ OLARAK HAKLI BİR NEDENLE SÖZLEŞME KONUSU MALIN TEDARİK EDİLEMEYECEĞİNİN ANLAŞILMASI VE/VEYA STOK PROBLEMİ İLE KARŞILAŞILMASI DURUMUNDA ALICI HEMEN AÇIK VE ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE BİLGİLENDİRİLİP ONAY VERMESİ DURUMUNDA ALICIYA EŞİT KALİTEDE VE FİYATTA BAŞKA BİR MAL GÖNDERİLEBİLİR YA DA ALICININ ARZUSU VE SEÇİMİ DOĞRULTUSUNDA; YENİ BAŞKA BİR ÜRÜN GÖNDERİLEBİLİR, ÜRÜNÜN STOKLARA GİRMESİ YA DA TESLİME ENGEL DİĞER ENGELİN ORTADAN KALKMASI BEKLENEBİLİR VE / VEYA SİPARİŞ İPTAL EDİLEBİLİR.


7.5- SÖZLEŞME KAPSAMINDA YER ALMAYAN TÜM HUSUSLARDA 6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN HÜKÜMLERİ GEÇERLİ OLACAKTIR. 

MADDE 8- YETKİLİ MAHKEME:


8.1- İŞBU SÖZLEŞMENİN UYGULANMASINDA, ALICI’NIN ŞİKÂYET VE İTİRAZLARI KONUSUNDA; ALICI VEYA SATICI’NIN YERLEŞİM YERİNDEKİ SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞINCA İLAN EDİLEN DEĞERE KADAR TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ VEYA TÜKETİCİ MAHKEMELERİ VE İCRA DAİRELERİ YETKİLİDİR.

8.2- ALICI, İŞBU SÖZLEŞMENİN MADDELERİNİ OKUYUP, TETKİK VE KABUL EDEREK, SİPARİŞİN GERÇEKLEŞMESİ DURUMUNDA, İŞBU SÖZLEŞMENİN TÜM KOŞULLARINI KABUL ETMİŞ SAYILIR.

SÖZLEŞMEDE BELİRTİLEN BİLGİLER İYİNİYET İLKELERİ ÇERÇEVESİNDE ERGİN OLMAYANLAR İLE AYIRTIM GÜCÜNDEN YOKSUN VEYA KISITLI ERGİNLERİ KORUYACAK ŞEKİLDE TİCARİ AMAÇLARLA VERİLMİŞTİR.


SATICI:

ALICI:
TARİH:
SAAT: